Skånskt DM och Final i Liros Cup Syd 2017

Råå Jolleklubb

Results are final as of 15:51 on October 15, 2017

29ER KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 29ER SWE 1586 DOUGLAS DAHLIN & OTTO BERG 2001 LERBERGETS SEGELSÄLLSKAP   1.0 1.0 1.0 (4.0 DNS) 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd 29ER SWE 1748 LUDVIG FRÖDING & VILLE JOHNSSON STJERN 2002 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 3.0 13.0 10.0
3rd 29ER SWE 1602 LEO JÖNSSON & VICTOR GLARGAARD RHODIN   RÅÅ JOLLEKLUBB   3.0 (4.0 DNF) 3.0 2.0 2.0 2.0 16.0 12.0

E-JOLLE KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st E-JOLLE SWE 3694 HENRIK LEIJON 1999 BJÄRREDS OPTIMISTJOLLEKLUBB GRUPP 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 2.0 11.0 6.0
2nd E-JOLLE SWE 3552 KARL LARSSON TINNERT 2002 RÅÅ JOLLEKLUBB GRUPP 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 14.0 11.0
3rd E-JOLLE SWE 14 MÅNS WIKING 2001 BJÄRREDS OPTIMISTJOLLEKLUBB GRUPP 3.0 4.0 (5.0) 2.0 3.0 4.0 21.0 16.0
4th E-JOLLE SWE 11 LOUISE ZETTERSTRÖM 2002 BORSTAHUSENS SEGELSÄLLSKAP GRUPP 7.0 8.0 7.0 (9.0) 1.0 1.0 33.0 24.0
5th E-JOLLE SWE 3597 ARVID BJELKEDAL 2001 SKANÖRS BÅTKLUBB GRUPP 5.0 6.0 4.0 5.0 (9.0) 6.0 35.0 26.0
6th E-JOLLE SWE 6 VILHELM REISCHMANN 2003 SKANÖRS BÅTKLUBB GRUPP 8.0 3.0 (9.0) 7.0 4.0 5.0 36.0 27.0
7th E-JOLLE SWE 3547 GUSTAF UTTERSTRÖM 2001 RÅÅ JOLLEKLUBB GRUPP 4.0 (11.0 OCS) 3.0 4.0 8.0 9.0 39.0 28.0
8th E-JOLLE DEN 75 AUGUST VIGILD-NILSSON   SKANÖRS BÅTKLUBB GRUPP 6.0 5.0 (8.0) 8.0 7.0 7.0 41.0 33.0
9th E-JOLLE DEN 17 CLEMENT ÅSHOLM-BRADLEY 2002 FALSTERBOKANALENS BÅTKLUBB GRUPP (11.0 OCS) 7.0 6.0 6.0 6.0 8.0 44.0 33.0
10th E-JOLLE SWE 3428 MINNA MÖLLER 2000 BÅSTAD BÅT O SEGELSÄLLSKAP GRUPP 9.0 9.0 (10.0) 10.0 10.0 10.0 58.0 48.0

LASER RADIAL KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER RADIAL SWE 203148 BARBARA SCHÜLKE 1966 RÅÅ JOLLEKLUBB GRUPP 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0 DNS) 2.0 DNS 8.0 6.0

LASER STANDARD KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER STANDARD SWE 78082 LARS MATTSSON 1973 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN GRUPP (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0

OPTIMIST KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST SWE 4686 ALICE BERGELIN 2004 LERBERGETS SEGELSÄLLSKAP   1.0 2.0 4.0 3.0 6.0 (12.0) 28.0 16.0
2nd OPTIMIST SWE 4610 HANNA GASKELL-BROWN 2004 RÅÅ JOLLEKLUBB   2.0 3.0 1.0 8.0 7.0 (10.0) 31.0 21.0
3rd OPTIMIST SWE 4744 LEO BIRGERSSON 2006 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   (13.0) 1.0 5.0 1.0 9.0 7.0 36.0 23.0
4th OPTIMIST DEN 8577 WILLIAM ÅSHOLM-BRADLEY 2004 FALSTERBOKANALENS BÅTKLUBB   5.0 6.0 9.0 2.0 3.0 (14.0) 39.0 25.0
5th OPTIMIST SWE 4507 JULIUS BALKFORS 2004 SKANÖRS BÅTKLUBB   7.0 8.0 3.0 (15.0) 2.0 5.0 40.0 25.0
6th OPTIMIST SWE 4709 HANNIBAL BARSNE 2003 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN   (9.0) 9.0 2.0 6.0 8.0 2.0 36.0 27.0
7th OPTIMIST SWE 4700 MAX ZETTERSTRÖM 2006 BORSTAHUSENS SEGELSÄLLSKAP   6.0 7.0 7.0 5.0 (10.0) 6.0 41.0 31.0
8th OPTIMIST SWE 4539 EMIL GUSTAVSSON 2005 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   10.0 (18.0) 8.0 10.0 4.0 4.0 54.0 36.0
9th OPTIMIST SWE 4299 SOFIA VON FRIESENDORFF 2004 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   3.0 5.0 10.0 (16.0) 13.0 11.0 58.0 42.0
10th OPTIMIST DEN 8578 GUSTAV ÅSHOLM-BRADLEY 2004 FALSTERBOKANALENS BÅTKLUBB   4.0 4.0 (32.0 UFD) 32.0 UFD 1.0 3.0 76.0 44.0
11th OPTIMIST SWE 4188 PHILIP BJORKMAN 2005 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   11.0 13.0 13.0 4.0 (21.0) 8.0 70.0 49.0
12th OPTIMIST SWE 4369 KAJSA DELANDER 2003 RÅÅ JOLLEKLUBB   8.0 14.0 6.0 14.0 12.0 (15.0) 69.0 54.0
13th OPTIMIST SWE 4288 JOHANNA BORGSTRÖM 2004 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN   12.0 11.0 12.0 12.0 (20.0) 13.0 80.0 60.0
14th OPTIMIST SWE 4392 BJÖRN WÄRNMARK 2004 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   (20.0) 10.0 11.0 13.0 11.0 19.0 84.0 64.0
15th OPTIMIST SWE 4593 JAKOB BACK 2004 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   15.0 12.0 (32.0 UFD) 9.0 17.0 23.0 108.0 76.0
16th OPTIMIST SWE 4429 PHILIP EDBERG 2004 SKANÖRS BÅTKLUBB   16.0 19.0 (22.0) 7.0 15.0 20.0 99.0 77.0
17th OPTIMIST SWE 4621 VICTORIA NOVAK 2006 BJÄRREDS OPTIMISTJOLLEKLUBB   19.0 (22.0) 15.0 11.0 16.0 16.0 99.0 77.0
18th OPTIMIST SWE 4716 FELIX WICHERT 2005 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   14.0 17.0 17.0 (19.0) 18.0 18.0 103.0 84.0
19th OPTIMIST SWE 4737 ARON WICHERT 2006 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   17.0 (23.0) 19.0 21.0 14.0 17.0 111.0 88.0
20th OPTIMIST SWE 4696 ELLINOR LINDSTRÖM 2004 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN   18.0 21.0 14.0 18.0 23.0 (26.0) 120.0 94.0
21st OPTIMIST SWE 4724 TOBIAS HOPE 2005 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   22.0 16.0 (32.0 UFD) 17.0 22.0 21.0 130.0 98.0
22nd OPTIMIST SWE 4514 FELIX BRORSSON 2003 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN   (32.0 OCS) 32.0 DNS 32.0 UFD 32.0 UFD 5.0 1.0 134.0 102.0
23rd OPTIMIST SWE 4546 LINNEA BJÖRKVALD 2003 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   (25.0) 15.0 18.0 20.0 25.0 24.0 127.0 102.0
24th OPTIMIST SWE 4501 JULIUS CEDERLUND 2003 BJÄRREDS OPTIMISTJOLLEKLUBB   24.0 20.0 21.0 25.0 19.0 (28.0) 137.0 109.0
25th OPTIMIST SWE 4723 STELLA DOLAN 2005 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   21.0 24.0 24.0 23.0 (29.0) 22.0 143.0 114.0
26th OPTIMIST SWE 4414 MIKAEL WÄRNMARK 2006 LOMMABUKTENS SEGLARKLUBB   28.0 (29.0) 25.0 27.0 28.0 9.0 146.0 117.0
27th OPTIMIST SWE 4391 HUGO BYGLUND   ÅHUS WINDSURFINGCLUB   23.0 25.0 16.0 22.0 (32.0 DNS) 32.0 DNS 150.0 118.0
28th OPTIMIST SWE 46 OSCAR WALLIN 2007 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   (27.0) 26.0 20.0 26.0 27.0 25.0 151.0 124.0
29th OPTIMIST SWE 4750 MAX WEBER ULLMAN 2006 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   26.0 27.0 23.0 24.0 (30.0) 27.0 157.0 127.0
30th OPTIMIST SWE 23295 SIMON MATTSSON 2004 BÅSTAD BÅT O SEGELSÄLLSKAP   29.0 28.0 26.0 28.0 26.0 (30.0) 167.0 137.0
31st OPTIMIST DEN 8434 FILIP LINDSTRÖM 2006 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN   (32.0 DNS) 32.0 DNS 32.0 DNS 32.0 DNS 24.0 29.0 181.0 149.0

OPTIMIST GRÖN KLASS

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST GRÖN SWE 3542 LISA BRASE 2007 SKANÖRS BÅTKLUBB   1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd OPTIMIST GRÖN SWE 4336 ADAM NYSTRÖM 2006 SKANÖRS BÅTKLUBB   2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 11.0 8.0
3rd OPTIMIST GRÖN SWE 41881 SEBASTIAN DELGADO 2006 MALMÖ SEGELSÄLLSKAP   3.0 2.0 (4.0 OCS) 3.0 1.0 13.0 9.0

ZOOM 8 KLASS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR SEGLARE FÖDD KLUBB Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st ZOOM 8 SWE 201 WILHELM ENJIN 2004 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN GRUPP 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd ZOOM 8 SWE 179 SOFIA DELANDER 2003 RÅÅ JOLLEKLUBB GRUPP 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 14.0 11.0
3rd ZOOM 8 SWE 232 PER MATTSSON 2003 SEGELSÄLLSKAPET PINHÄTTAN GRUPP 3.0 1.0 (4.0) 4.0 4.0 3.0 19.0 15.0
4th ZOOM 8 SWE 166 MATHILDA CARLSSON 2002 RÅÅ JOLLEKLUBB GRUPP (4.0) 4.0 3.0 3.0 1.0 4.0 19.0 15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 4
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 32



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com